KLAJĀ NĀCIS IZDEVUMS LATVIEŠU VALODĀ PAR MŪSDIENU OLIMPISKĀS KUSTĪBAS PAMATLICĒJU KUBERTĒNU Drukāt
Sestdiena, 04 janvāris 2014 01:39

Kubertena gramataGodinot mūsdienu Olimpiskās kustības pamatlicēja barona Pjēra de Kubertēna 150 dzimšanas dienu, Latvijas Olimpiskā akadēmija (LOA) laidusi klajā un decembra nogalē prezentējusi izdevumu „Pjēram de Kubertēnam 150”, kurā pirmo reizi latviešu valodā iespējams tuvāk iepazīt šo izcilo personību.

Izdevuma sastādītājas ir LOA pirmā prezidente Daina Šveica un LOA izpilddirektore, LSPA docente Antra Gulbe.

Izdevuma 53 lapaspusēs lasītājiem tiek piedāvāta iespēja tuvāk iepazīties ar Kubertēna dzīvesgājumu, uzskatiem un to, no kurienes barons smēlies zināšanas un idejas Olimpisko spēļu atjaunošanai.

Izdevumu elektronisko versiju iespējams lejupielādēts LOA mājaslapā:
http://loa.lv/wp-content/uploads/2014/01/Biletens-9_Kubertens.pdf

Kubertena gramata koptels

Zināšanai:
Pēc Pjēra de Kubertēna (1863 – 1937) iniciatīvas 1894.gadā nodibināta Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK), kas pēc diviem gadiem – 1896.gadā, noorganizēja pirmās mūsdienu Olimpiādes spēles Atēnās. Kubertēns bija otrais SOK prezidents no 1896. līdz 1925.gadam. Viņš izstrādājis olimpiskās kustības pamatdokumentu - Olimpisko hartu, spēļu atklāšanas un noslēguma ceremoniju protokolu, atlētu zvēresta tekstu. Kubertēns ir olimpiskās emblēmas - piecu kopā savīto apļu, idejas autors. Lai ar savu autoritāti neietekmētu žūrijas komisijas lēmumu, 1912.gadā Olimpiskās himnas teksta konkursā, Kubertēns darbu iesniedza ar pseidonīmu. „Oda sportam” saņēma galveno balvu. Kubertēna izpratnē olimpiskās spēles nebija tikai sporta sacensības - ar spēļu un olimpiskās kustības palīdzību viņš vēlējās popularizēt amatiersporta pedagoģiskās un morālās vērtības, veicināt veselas, fiziski, garīgi un tikumiski attīstītas personības veidošanos.

1925.gadā Kubertēns atstāja SOK prezidenta amatu, taču turpināja aktīvi līdzdarboties olimpiskajā kustībā. Kubertēns nomira 1937.gadā, 73 gadu vecumā. Barons apglabāts Lozannā ( Šveice ), bet Kubertēna sirds, izpildot nelaiķa vēlēšanos, apglabāta olimpisko spēļu dzimtenē Olimpijā (Grieķija).

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv