Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes SPORTA DARBA VADĪTĀJI AICINA STIPRINĀT SAIKNI STARP AUGSTSKOLĀM UN STUDĒJOŠO PRAKSES VIETĀM
SPORTA DARBA VADĪTĀJI AICINA STIPRINĀT SAIKNI STARP AUGSTSKOLĀM UN STUDĒJOŠO PRAKSES VIETĀM Drukāt
Ceturtdiena, 11 aprīlis 2019 19:51

IMG 4662

2019.gada 11.aprīlī LSPA Zinātnes dienu ietvaros notika Eiropas Sporta un nodarbinātības observatorijas (EOSE) pētniecības projekta “Eiropas sporta un fizisko aktivitāšu prasmes un kompetences” (ESSA-Sport”)* apaļā galda diskusija par sporta speciālistu sagatavošanas un nodarbinātības aktualitātēm un problēmjautājumiem Latvijā. Diskusijā piedalījās 16 dalībnieki – sporta darba praktiķi un akadēmiskais personāls.

Viedokli par nodarbinātību Latvijas sporta nozarē pauda Ilvis Ābeļkalns (Latvijas Universitāte), Eva Allika (Latvijas veselības un fitnesa asociācija Valdes priekšsēdētāja), Guntis Čivčs (Latvijas Slēpošanas savienība), Aiga Dombrovska (LSPA), Jurģis Grants (atbildīgais par slēpošanas trasēm Rīgā), Juris Grants (LSPA rektors), Ivars Kravalis (LSPA), Artis Lagzdiņš (Liepājas Olimpiskā centra valdes loceklis), Signe Luika (LSPA, diskusijas vadītāja), Edgars Pukinsks (Latvijas Futbola federācijas ģenerālsekretārs), Kaspars Sakniņš (Talsu novada sporta skolas vadītājs), Sergejs Saulīte (LSPA Sporta kluba vadītājs), Terēza Stenclava (starptautiski sertificēta tenisa trenere), Diāna Zaļupe (Latvijas Sporta skolu direktoru padomes vadītāja), Andra Fernāte (LSPA prorektore), Jānis Žīdens (LSPA prorektors).

Diskusijas “Sporta nozares darbaspēks: realitāte un nākotnes perspektīvas” dalībnieki secināja, ka primāri Latvijā nepieciešams nostiprinātu sporta pamatus valstiskā līmenī, lai celtu jomā strādājošo atalgojumu, kas, šobrīd, nav motivējošs nedz sporta pedagogiem, nedz treneriem un neveicina jauno sporta speciālistu piesaisti.

Plaša diskusija izvērsās arī par ciešākas sadarbības nepieciešamību starp izglītību un nodarbinātību sportā. Sporta praktiķi aicināja augstskolu pārstāvjus stiprināt saikni starp akadēmiskās izglītības iestādēm un sporta institūcijām valsts un privātajā sektorā, jo īpaši tām, kurās studējošie iziet kvalifikācijas praksi ar ievirzi sporta jomā. Darba devēji rosināja Latvijas akadēmisko personālu precīzāk definēt savas vēlmes un vajadzības, kas tiek sagaidītas no institūcijās strādājošajiem, kurās studējošie apgūst savas nākotnes profesijas praktiskā darba iemaņas.

Diskusijas ietvaros LSPA Vadības un komunikācijas zinātnes katedras vadītāja, Dr. paed. Signe Luika prezentēja pētījumu “Sporta un fizisko aktivitāšu darba tirgus”. Pētījumu LSPA veica projekta ESSA-Sport ietvaros, ko finansē Eiropas komisija projekta Erasmus+ ietvaros. Šāds pētījums, pēc vienotas metodikas, projekta “Sporta un fizisko aktivitāšu darba tirgus” ietvaros tika veikts visās Eiropas Savienības dalībvalstīs un projekta gala rezultātā paredzēta rekomendāciju izstrāde darba tirgus sportā uzlabošanai Eiropas Savienībā. Projekta noslēgums paredzēts 2019.gada nogalē.

Pētījums Latvijā veikts 2018. gada oktobrī – decembrī, anketējot sporta organizāciju vadītājus. Projekta īstenotāji Latvijā uzrunāja vairāk nekā 200 sporta organizācijas – sporta veidu federācijas, sporta skolas un sporta klubus, taču rezultātā pētījumā piedalījās 49 sporta organizācijas.

Pētījums parāda, ka Latvijā nodarbināto skaits sporta nozarē regulāri pieaug, visvairāk strādājošo ir vecuma grupā no 25 – 49 gadiem, lielākai daļai strādājošo ir augstākā izglītība un vairums darbinieku ir nodarbināti uz pilnu laiku, kā arī sporta nozarē strādā vairāk vīrieši nekā sievietes.

Pētījuma ietvaros analizētas esošās un nepieciešamās prasmes šādās sporta jomas profesijās: sporta treneris, āra fizisko aktivitāšu vadītājs, fitnesa treneris, sporta organizācijas vadītājs, vecākais vadības darbinieks, vidējais vadības darbinieks, zemākā līmeņa darbinieks, biroja darbinieks.

Pētījums parāda, ka sporta treneriem ir nepieciešams pilnveidot komandas darba, tehnoloģiju lietošanas un sporta nodarbību plānošanas prasmes. Āra fizisko aktivitāšu vadītājam prioritāri nepieciešams pilnveidot prasmes darbam komandā. Savukārt fitnesa treneriem jāpilnveido sekojošas prasmes: motivēšana un teorētiskas zināšanas anatomijā un fizioloģijā. Sporta organizācijas vadītājiem nepieciešams uzlabot plānošanas, problēmu risināšanas un komandas darba prasmes. Augstākā līmeņa vadības darbiniekiem nepieciešams pilnveidot stratēģiskās plānošanas, sporta politikas un motivēšanas prasmes. Vidējā līmeņa vadības darbiniekam nepieciešams uzlabot problēmu risināšanas, mārketinga un pārdošanas, stratēģiskās plānošanas prasmes. Zemākā līmeņa darbiniekiem galvenokārt nepieciešams uzlabot lēmumu pieņemšanas prasmes. Savukārt biroja darbiniekiem nepieciešams pilnveidot problēmu risināšanas prasmes un prasmi saprast rakstītus dokumentu un tos sagatavot.

Pētījumā iekļautie sporta organizāciju vadītāji uzskata, ka visgrūtāk sporta organizācijās piesaistīt strādāt ir trenerus, jo citās organizācijās tiek sniegts labāks atalgojums.

LSPA ir EOSE biedrs kopš 2012.gada. Observatorijas mērķis ir sabalansēt nozares profesiju piedāvājumu ar pieprasījumu, mācīties gudri, efektīvi un daudzpusīgi

eoseVairāk ar EOSE darbību var iepazīties mājaslapā: http://eose.org/

*ESSA-Sport - A European Sector Skills Alliance for Sport and Physical Activity.

 

 

 

 

 


Informāciju sagatavoja:
diskusijas vadītāja, EOSE projekta koordinatore Signe Luika
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
sadarbībā ar LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāju
Ilzi Āķi-Vīksni, 29445209

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv