Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes LSPA ATKLĀTS VESELĪBAS APRŪPES SPORTĀ IZPĒTES CENTRS
LSPA ATKLĀTS VESELĪBAS APRŪPES SPORTĀ IZPĒTES CENTRS Drukāt
Svētdiena, 06 septembris 2020 23:26

118868919 263341754622117 3430735013718280957 nLatvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā (LSPA) 4. septembrī iepazīstināja ar modernu Veselības aprūpes sportā izpētes centru. Akadēmijas telpās jaunuzceltais izpētes centrs veicinās sporta un veselības aprūpes pētniecību Latvijā, kā arī palīdzēs sportā aktīviem cilvēkiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem pilnveidot sava organisma fiziskās spējas, kāpinās dažādus fiziskos rādītājus un uzlabos veselību.

LSPA vadība – rektors Juris Grants, prorektori Jānis Žīdens un Andra Fernātes, kā arī Senāta priekšsēdētājs Uldis Grāvītis un Veselības aprūpes sportā izpētes centra vadītāja Anna Zuša, iepazīstināja izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku, Saeimas Sporta apakškomisijas deputātus Sandi Riekstiņu un Ivanu Klementjevu, Latvijas Olimpiskās komitejas prezidentu Žoržu Tikmeru un ģenerālsekretāru Kārli Lejnieku, Latvijas sporta federāciju padomes prezidentu Einaru Fogeli, arī augstskolu vadītājus un zinātniekus ar jaunajām centra telpām un zinātniskās aparatūras iespējām, kas būtiski uzlabos ne tikai LSPA pētniecisko un akadēmisko studiju darbu, gatavojot jaunos sporta un veselības aprūpes speciālistus, bet arī sniegs pozitīvu ieguldījumu Latvijas sporta nozares attīstībā.

Simboliski atklājot jauno LSPA izpētes centru, ministre Ilga Šuplinska atzīmēja: “Prieks, ka studenti ar pētniecisko azartu akadēmisko sporta izglītību varēs apgūt modernā un inovatīvi pētnieciskā vidē!”

“Tas, ko es redzu, - šobrīd Akadēmijas vadībai ir jābūt skaidri pārskatāmai nākotnei par centra tālāko darbību. Tehnoloģijas ir mūsu valsts kapitāls, caur tām iespējams satuvināt sporta praktiķus ar akadēmisko vidi. Īpašs prieks redzēt, ka LSPA jaunā centra pētnieku grupā ir aktīvi sportisti, kas procesus varētu tikai paātrināt. Novēlu jums veiksmi!”, teica I.Šuplinska.

Izmantojot mūsdienīgas testēšanas ierīces, trenažierus, rehabilitācijas un sporta medicīnas aparatūru, LSPA speciālisti plāno veikt pētījumus, kas vērsti uz cilvēka fiziskās labsajūtas uzlabošanu un organisma spēju pilnveidi. Tāpat tiks pētīta dažādu slodžu ietekme uz cilvēka organismu, skābekļa daudzuma izmaiņu nozīme organisma darba spēju optimālai darbībai, kā arī veikti daudzi citi starpdisciplināri zinātnes pētījumi.

Jaunajā centrā, sinhronizējot 6 infrasarkano ātrgaitas kameru darbību ar sensorjūtīgu grīdu un bezvadu elektromiogrāfiju, būs iespējams veikt trīsdimensionālu cilvēka kustību biomehānisko analīzi, kas vērtēs viņa stāju, pēdas velvju stāvokli, analīzēs gaitu, kā arī cilvēka līdzsvara un ķermeņa svara sadales asimetriju.

Darbaspēju novērtēšanai un funkcionālai diagnostikai iegādāta: kardiopulmonālā iekārta, kas novērtē sirds-asinsvadu un elpošanas ceļu darbību miera stāvoklī un pieaugošas slodzes apstākļos; stacionārs laktāta un glikozes analizators asins bioķīmiskai analīzei; skriešanas, velo un roku ergometrs. Turklāt velo ergometram ir pedalēšanas spēka mērīšanas funkcija, kas ļauj konstatēt pieliktā spēka parametrus un kāju asimetrijas lielumu.

Savukārt uz īpaši platā skrejceliņa testēšanu iespējams veikt ne tikai skrienot, bet arī braucot ar ratiņkrēslu, divriteni, rollerslēpēm un skrituļslidām. Skrejceliņam var mainīt slīpumu, imitējot  pārvietošanos kalnā un no kalna.

Izpētes centrā pieejama arī jaunākās paaudzes diagnostikas ierīce - izokinetiskais dinamometrs, roku un kāju muskuļu spēka pārbaudei dažādos darba režīmos, to trenēšanai un rehabilitācijai. Toties sportistu atjanošanas procesu paātrināšanai un pēctraumu rehabilitācijas izpētei pieejama vispārējā ķermeņa kriokabīne, kurā veicama aukstuma terapija -160°C apstākļos.  

LSPA Veselības aprūpes sportā izpētes centra izveidē ieguldīti 1,2 miljoni eiro, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), valsts budžeta un LSPA finansējumu.

ERAF atbalstītā projekta “Modernizētas LSPA STEM studiju programmas veselības aprūpē” Nr. 8.1.1.0/17/I/013. LSPA līgumu ar Centrālo finanšu un līguma aģentūru parakstīja 2017.gada 10.novembrī.

STEM logo 2

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv