Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes PETĪJUMS PAR PUSAUDŽU VESELĪBAS RISKIEM SAISTĪBĀ AR VIEDIERĪČU LIETOŠANU. VIDUSPOSMA REZULTĀTI
PETĪJUMS PAR PUSAUDŽU VESELĪBAS RISKIEM SAISTĪBĀ AR VIEDIERĪČU LIETOŠANU. VIDUSPOSMA REZULTĀTI Drukāt
Pirmdiena, 28 jūnijs 2021 15:42

FLPP IG AK 2020l

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas un Latvijas Universitātes pētnieku komanda sekmīgi noslēgusi vidus posmu pētniecības projektā “Kompleksa novērtēšanas un atbalsta programma, lai samazinātu ar ekrānos pavadīto laiku saistītos veselības riskus pusaudžiem” (Nr. lzp-2019/1-0152). Projekta ietvaros ir izstrādāti un teicami aizstāvēti divi maģistra darbi.

LSPA veselības aprūpes maģistrantūras studiju programmā “Veselības aprūpes specialists sportā” Luīze Bebriša-Fedotova izpētīja veselības risku un ikdienas veselīga dzīvesveida paradumu sakarības saistībā ar ekrānos pavadīto laiku pusaudžiem ar un bez funkcionēšanas traucējumiem”. L.Bebriša- Fedotova arī uzvarēja jauno zinātnieku darbu  konkursā 14. Baltijas sporta zinātnes konferencē “Sports un veselība pārmaiņu laikā” (29.-30.04.2021. LSPA), kur viņa prezentēja daļu no maģistra darba pētījuma pētniecības projekta ietvaros. Savukārt, LU Datorzinātņu maģistrantūras programmā studējošais Artūrs Laizāns projektā strādāja pie telefona aplikācijas izveides sportiskās aktivitātes atpazīšanai un klasificēšanai pusaudžiem, kas iekļauts maģistra darbā “YOLO pieeja cilvēku kustību klasificēšanai”.

Pētnieku grupas lielākie zinātniskie panākumi rezultātu publicēšanā ir trīs SCOPUS publikācijas, no kurām divas jau ir nopublicētas un trešā akceptēta publicēšanai. Publicētie pētījumi “Frontiers in Education”, European Neuropsychopharmacology. Trešā - akceptēta publikācija, tiks publicētā zinātniskajā žurnālā “Health Behavior and Policy Review”.

Tāpat, pētnieki aktīvi piedalījušies dažādās zinātniskās konferencēs un simpozijos. Jāatzīmē, ka COVID-19 pandēmijas dēļ visas konferences notika attālināti.  Projekta zinātniskā vadītāja, LSPA vadošā pētniece Aija Kļaviņa prezentēja projekta progresa rezultātus RSU starptautiskajā medicīnas un veselības aprūpes pētniecības konferencē “Sabiedrība. Veselība. Labklājība” (24.-26.03.2021, RSU) un Starptautiskā simpozijā pielāgotās fiziskās aktivitātēs (15.-18.06.2021, Juvaskūlas Universitāte Somijā). LSPA vadošā pētniece Anna Zuša un viesasistente Luīze Bebriša-Fedotova sniedza prezentācijas Baltijas Sporta Zinātnes konferencē (29.-30.04.2021. LSPA). Savukārt LU pētnieki Juris Porozovs un Viktors Veliks ar ziņojumu piedalījās 33. Eiropas Neirofarmakaloģijas kongresā (12.-15.09.2020. Vīne Austrijā) un  3. Starptautiskajā konferencē “Mācīšana, mācīšanās un izglītība” (28.-29.02.2021. Amsterdama Nīderlandē).

2021.gada 22.aprīlī, projekta ietvaros, Jelgavas pamatskolas “Valdeka” attīstības centrā ir noritējusi viena izglītojoša konference pedagogiem “Labizjūta un garīgā veselība iekļaujošā mācību procesa īstenošanā”. Aija Kļaviņa ar pedagogiem dalījās par informācijas tehnoloģiju lietošanas paradumiem saistība ar psihosociālās, emocionālās un uzvedības riskiem.

Pētnieki ir veikuši pētījuma protokola pilota eksperimentus ar encefalogrāfijas, psihofizioloģiskajiem mērījumiem un kustību novērtēšanas testiem. Vasaras posmā plānots turpināt darbu pie aplikācijas pusaudžu kustību atpazīšanai un klasificēšanai. Turpināsies intervences darbs ar projektā iekļauto pusaudžu eksperimenta grupu, kuras pamatā būs ikdienas fizisko aktivitāšu programma ar sociālās stimulācijas elementiem.

Jau ziņots, ka FLPP atbalstītā projekta uzdevums ir pētīt, ko pusaudži, tai skaitā ar invaliditāti, dara pie viedierīču ekrāniem, kā tas korelē ar viņu fiziskajām aktivitātēm un viņu mācīšanās spējām. Trīs gadu laikā plānots izstrādāt novērtēšanas metodes un izglītojošu atbalsta programmu pedagogiem un vecākiem, lai viņi veiksmīgāk varētu identificēt kognitīvās un fiziskās veselības riskus pusaudžiem, kuri pārāk daudz laika pavada pie viedierīcēm. 

Projekts ir aktuāls arī starptautiskā līmenī, jo pēdējā desmitgadē arvien vairāk zinātnisku pierādījumu liecina par pārmērīgu ekrānā pavadītā laika saistību ar aptaukošanos, neatbilstošu sociālo un emocionālo attīstību, kas pasliktina pusaudžu sekmes skolā. Līdz šim ļoti maz pētītas sakarības starp veselības parametriem un viedierīču saturiskās lietošanas kontekstu. Turklāt pētījumos maz iesaistīti pusaudži ar invaliditāti.

Projektā darbojas LSPA vadošā pētniece, projekta zinātniskā vadītāja Aija Kļaviņa, LSPA vadošā pētniece Anna Zuša, LU profesors Juris Porozovs, LU pētnieks Viktors Veliks un abu augstskolu studenti doktorantūras un maģistrantūras līmenī.

Starpdisciplināro projektu īstenos 3 gadus, no 2020.gada 1.janvāra līdz 2022.gada 31. decembrim. 2019. gada 19. novembrī Latvijas Zinātnes padomes fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu konkursā tas apstiprināts ar kopējo finansējumu 300 000 eiro.

Projekts Nr. lzp-2019/1-0152 “Kompleksa novērtēšanas un atbalsta programma, lai samazinātu ar ekrānos pavadīto laiku saistītos veselības riskus pusaudžiem”.

Luize MD 2

 

ISAPA 2021 Aija

Informāciju sagatavoja:
projekta zinātniskā vadītāja, LSPA vadošā pētniece
Aija Kļaviņa, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu   

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv